צור קשר

חדשות האתר

 


הקלק כאן ותוכל ליהנות מעדכונים שוטפים ומהטבות שונות

חדש - קבוצת רכישה לביצוע מסחר בבורסה בחו"ל - תנאים אטרקטיביים במיוחד - לפרטים והצטרפות צור קשר

מסלולי מסחר בבורסה בישראל - תנאים אטרקטיביים במיוחד - צור קשר

לקבלת מידע נוסף אודות מערכות מסחר אוטומטי, מסחר בבורסה בארץ ובחול ועוד 0522963563 go4it@017.net.il

למעבר לזירת הפורומים לחץ כאן

 

 

מכירה בחסר

מכירה בחסר (המכונה גם "שורט", מאנגלית: Selling Short), היא שיטה רווחת לעשיית רווחים כשערכו של נכס הבסיס הנסחר בשוק ההון נמצא במגמת ירידה. בשיטה זו נמכרים ניירות ערך או כספים שאינם בבעלות המוכר במטרה לגריפת רווחים במועד מאוחר יותר, בהנחה ובעיקר בציפייה כי ערכם יירד.

המשמעות המעשית של שיטה זו היא שהסוחר בשוק ההון מקבל לידו בהשאלה נייר ערך מבעליו ומוכר אותו בשוק. לאחר זמן מסוים הוא נדרש לרכוש אותו מחדש על מנת להחזירו לבעליו. אם בטווח הזמן שבין השאלת נייר הערך לבין החזרתו חלה ירידה בשערו, פירוש הדבר שמחיר המכירה גבוה ממחיר הקנייה, מה שמעיד על כך  שהעסקה הייתה כדאית, רווחית, ולכן- משתלמת.

תהליך מכירה Short מתבצע בשלבים אחדים:

  1. הסוחר שואל את הנכס הפיננסי (על פי רוב- מניה) מבעליו המקוריים לתקופה מסוימת, מוסכמת, ועבור ההשאלה משלם עמלה.
  2. הסוחר מוכר את הנכס.
  3. בתום תקופת ההשאלה הסוחר קונה את הנכס מחדש ומחזיר אותו לבעליו המקוריים, זה שממנו הוא שאל את הנכס.

 

רווח מול הפסד, סיכוי מול סיכון, פלוס מול מינוס

 

הסוחר מקווה – ולשם כך הוא מבצע את העסקה- כי במשך תקופת ההשאלה הוא ירוויח מהפרש המחירים, בניכוי עמלת ההשאלה. מובן כי תמיד קיים מול סיכוי זה גם סיכון: שבמהלך תקופת ההשאלה ערך הנייר לא זה בלבד שלא עלה, הוא גם לא נותר ללא שינוי אלא ירד ואיבד מערכו, ולכן, הסוחר מפסיד.

חשוב לציין, כי מכירה בחסר חשובה לא רק למשקיע הבודד אלא לכל שוק ההון. בעוד המשקיע הבודד שם יהבו על מניית חסר בתקווה כי הוא יוכל לממש רווחים גם ואולי בעיקר כשהשוק בירידה על ידי גידור סיכון (הקטנת השפעתה של ירידת ערך הנכסים בתיק ההשקעות שלו, אם וכאשר תחול מגמת ירידה), השוק כולו מרוויח מכך שהוא מאפשר את טכניקת השורט ובכך מאפשר לכל הציפיות, החיוביות והשליליות, לבוא לידי ביטוי כחלק משיקוף המחירים הן את הידע והן את ציפיות המשקיעים . בכך הופך השוק לדינאמי וחי יותר.

חשוב לציין, כי מי שאינם מנוסים בשוק, חשים וחושבים שהם אינם מתוחכמים באופן הנדרש למשחק בין תנודות היתר והחסר, עלולים לא למצוא את ידיהם ואת רגליהם, לכן ודאי בשלבים הראשוניים לפעילותם בשוק ההון רצוי ומומלץ להם ללמוד, תחילה, את אופן התנהגותו של השוק ורק לאחר רכישת ניסיון בו להתנסות בטכניקות מסחר מורכבות יותר, אשר מכירת חסר היא אחת מהן.